Organik Gıda

Organik Gıda Denince Ne Anlıyoruz?

Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre organik gıda; her türlü gıdanın veya gıda üretimindeki girdilerin, organik tarım metoduna uygun olarak üretilmesi veya temini demek. Ancak yönetmeliğe ve teknik cümlelere bakarsak 6-7 kelimeye sığan bir tanımdan ibaret bizim için. Yönetmeliğin dışında tanımlamaya çalışırsak kısa cümlelere sığmayacak bir süreci anlatmaya başlarız. Niyetimiz de tam olarak bu aslında J Nasıl meşakkatli bir uğraş ve nasıl özverili bir emek olduğundan bahsetmek istiyoruz dilimiz döndüğünce.

“Biz kimiz?”

“Organik gıdaya nasıl gönül verdik?”

“Bunca uğraş niye?”

Bizler Essen Organik olarak 2005 yılından bu yana biriktirdiğimiz tüm tecrübelerimizi heybemize alıp “Ne yersen ‘o’sun“ dedik ve çıktık bu yola. En başından biliyorduk yolun çetrefil hallerini. Yol zorlu ve uzundu ancak biz işin mutfağını seviyorduk. Bizim için zorluğu bir yana keyif verici bir yoldu.

Organik gıdayı yetiştireceğiniz topraktan tutun da üretimine kadar geçen zamana, çiftçilerin bilinçlendirilmesinden ürettiğiniz ürünün analiz ve sertifika sürecine kadar geçen süre bile kaç seneye sığıyor bir bilseniz.

Günümüz dünyasında temiz ve güvenilir gıdaya ulaşmak bu denli zorken gönül verdiğimiz işimizin ne kadar önem arz ettiğinin bilincindeyiz. Bizler kışın soğuklarda meyve ve sebze tarlalarında, yazın ise güneşin altında mis gibi toprak kokusunu çeke çeke üretim için heyecanlanan ve emek veren insanlarız. Ahhh bir de o yaz sıcaklarında, tarlada güneşin altında nasıl yandığımızı bir görseniz… O kareler her şeyi bizden daha iyi anlatabilirdi aslında 

“Sağlıklı nesiller ve yaşanılabilir yarınlar için organik tarım bir yaşam şekli olmalıdır.” der ve hepinize en organik tarafından sevgilerimizi iletiriz    

                                                                       “ESSEN” likle kalınız…

Listeye geri dön

Bir cevap yazın